Aman Ali Rıza Bey Ağzımızın Tadı Kaçmasın


Herkese merhaba 💃😋
Geçen gün bir Uygur restoranına gittik. Aslında ben daha önce de gitmiştim ama o zaman pek bana hitap etmemişti. Fazla baharatlı ve acı bir mutfağı var. Bu sefer de değişiklik olsun diye gittik. Gelir gelmez bir termos çay koydular. Yemek bitene kadar da deli gibi susadığımdan içip durdum.


Önden nişasta salatası söyledik. Nişastayı bu hale getirip baharat ve salatalıkla karıştırmışlar. Sos acı ezme sosu resmen. Çok acıydı ama. Fena değildi fakat "oo nişasta salatası olsa da yesek" demem.


Yemek olarak da sebzeli etli makarna söyledik. İnanılmaz lezzetli görünüyordu. Sanırım uygurlarda sebze anlayışı biber çeşitleri ve taze soğan. Ben sebze deyince havuç, domates, patlıcan gibi şeyler tahmin etmiştim. Etrafımızdaki herkes yemekleri benim kadar debelenmeden mideye indiriyordu. Bana acısız olmasına rağmen acı ve çok baharatlı geldiğinden yemeye ara vererek yedim. Çay içe içe de kendimden geçtim..
Baharatla aranız iyiyse bu yemeğe ba-yı-lır-sı-nız.
Hamurunun foş foş halini çok seviyorum. El yapımı hamur yemeyi çok sevmemden kaynaklı yani.
Kardeşim de severek yedi hatta hepsini bitirdi. Benim tabağımda ise biberler tamamen kalmıştı. Bence bana daha az baharatlı olsaydı daha iyi olacaktı.
Bu sırada orada Türkçe konuşan bir ben vardım herhalde. Çinli, Hintli, Afrikalı, Uygur... 


kardeşim bile çekikti 😄🍜
Eve geldiğimde baharatlı doritos gibiydim. 😳

Bir aralar "Yaprak Dökümü" diye bir dizi vardı. Orada bir kadın sürekli kocasına aman Ali Rıza Bey ağzımızın tadı kaçmasın" diye diye ailesini felakete sürüklemişti. Baharat ve acı sevenlere tavsiyemdir. Benim gibi sütgillerdenseniz yaklaşmayın yakarlar. Ağzınızın tadını bozarlar.
Dostça kalın.
Ağzınızın tadını bilin.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

YAŞLI AMCA

Küçürek öykü

Yarı Steril Alan