Göktürkçe Öğreniyorum!


Herkese merhabaaa:)
Vay be uzun zaman oldu :) ohoo bu süre zarfında neler oldu neler:)
Bunları sonra anlatırım da size yeni öğrenmeye başladığım bir Tarihi Türk Lehçesinden bahsetmek istiyorum. 
Gökbey Uluç'u geçmiş senelerin birinde keşfetmiştim youtube videolarını izliyordum ama çok fazla ilerleyememiştim. Şimdi ise kitabını da aldım ve başladım. Hedefim Göktürkçe öğrenmek ve Orhun Abidelerine gidip o yazıları kendim okumak.
Göktürk döneminde abideler dikiliyor ve bizim Thomsen ve Radloff kendini bu işe vakfediyor. Bu yazıtlar bizim milli varlığımız. Gitmek istediğim yerse şurası:


**AYRINTI**
sizi de gezdireyim Tonyukuk anıtı
AYRINTIİşte bunlar Türk damgalarımız :) Size bir link de bırakıyorum:göktürkçe


içinde bu şekilde alıştırmalar var hani ilk okul dönemindekilerden :)
Video dersler ise şuradan izleniyor. Aklıma da gelmişken size Üniversitemin bir ayıbından bahsedeyim.Ben Türk Dili ve Edebiyatı mezunu bir arkadaşım ve üstüne Türk Dili alanında Yüksek Lisans yapıyorum lakin ne kadar yüksek olduğunu pek bilmiyorum. 50 cm filan yüksektir lisanstan herhalde. Ne lisansta ne de yüksek lisansta Göktürkçe dersi alabildim. Neden acaba diye kendi kendime düşündüm hayıflandım filan ve sorunu buldum.Çünkü bizim kendi hocalarımız bilmiyor bence. Bu da ayıp olarak tarihe geçsin bence. Ayıp ayıp Hacettepelerde anlatıyorlar amaaaa!!!Neyse yeterince gıybet yapıp çirkefleştiğime göre devam edebilirim. Bu sıralar kendimi gene kaptırdım gidiyorum. Tez konumu araştırmamı istemelerine rağmen bir türlü masaya oturamadım. Yeni bir kitaba başladım. Bunu öve öve bitiremeyenler, yere göğe koyamayanlar dünya dolusu.


Henüz başlarındayım ama bıraksam beni sarıp sarmalar bence.


böö gene biz. Bu seferki buluşmamız daha farklıydı :)


korku filmlerine dönüş yaptım ama baktım ki piyasa çok kötü olmuş yaa. Bu arada "Dağ" filminin ikincisi çıkmış hiç kaçmaz cumartesi basar giderim. 
not: film Türk yapımı. İlkini ülkece pek bir beğenmiştik.

Dostça kalın :) 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

YAŞLI AMCA

Küçürek öykü

Yarı Steril Alan