Küçürek öykü


Herkese merhaba. Ot adındaki bir edebiyat dergisinin kafesi açılmıştı kızılaya. Ben de gitmek istiyordum yolum denk düşünce uğradık. Havasından mıdır bilinmez bugün Blogumda edebiyattan bahsetmek istedim.Bildim bileli lafı uzatamam. Benim kaleminde laf sünmez. Yazılarım 2 sayfayı geçmez. Söylecek sözümün kalmamasından değil. Söylecek çok sözüm olmasından. Söz çok zaman az. Yoğunluklu yazılardan hoşlanırım. Bu sebeple kitap okumaya montaigne denemeleri ile başladım. Orta okulda cemil meriç bu ülke adlı kitabını 3 defa okudum. Ve lisede 1 defa. Üniversitede 1 defa daha. Orta okulda istiklal marşımizin 10 kıtasını ezberledim. Şiirle tanıştım. Babamın kitapları arasında Italyan şiir antolojisine rastladım. Matestasioya aşık olmam o sebeple. Özgürlük şiirini hâlâ okuyorum. Ezberlemistim.
Kompozisyon derslerin hep 100 dü. Benim için anlatmak, yazmak elzemdi. Keyif vericiydi. Yazdım.
Bir edebiyat sitesinde yazmaya başladım. Biraz aykırı bir dilim vardı. Anlaşılması güç ve kısa yazardım. Anlaşılmayı hiç beklemedim çünkü. Herkes ne anlıyorsa anlasın derdim. Anlamayan daha çoktu tâbi. Kendini edebiyat eleştirmeni sanan bir kadın tarafından acımasızca eleştirilmiştim. Yazdıklarım anlamsız ve kısaydı ona göre. Oysa zaman farklıydı. Mesnevi yazan kalmamıştı.Aruz ve kafiye mazide kalmıştı. Kadının aradığı belki de seci bile olabilir kim bilir? Şeyh Galip'in bayrağını mi devralmıştı? Belki de alsaydı daha iyi anlardı. Neyse kısacası umutlarımı kırıyordu. Şimdi baktığımda çok da aykırı yazmıyordum. Şiirde ikinci yeni, romanda post modernist akımların devam ettiği günümüzde benim yazdıklarım aykırı kaçmıyordu.

Neyse ne. Asıl mesele şu: küçürek öyküler. Normal öyküden kısa şiirden uzun. Short story olarak geçiyorlar. S.Beckett öncülüğünü yapmış ve bizim edebiyatımızda ise Ferit Edgü'yü örmek verebiliriz.
Size elimde olan bir öykü kitabından örnek vermeliyim. Murathan Mungan Kibrit Çöpleri adlı kitabı. Bu kitabın başında "takribi ve vasati kıpkısa öyküler" kibrit kutularının üzerinde vasati 40 çöp yazardı. Yani ortalama 40 kibrit var anlamına gelir. Yazar ufak bir telmih yapmış denebilir. Sizin için rasgele seçtiğim bir öyküyü paylaşayım gece gece. Öykü falı gibi olsun bakalım. 7 den 97 ye kadarmış. 82 numara olsun diyorum ve bakalım öykümüz neymiş.
İksir


Ve şimdi senin yerine bir sayı söylüyorum 19
Köpekle Hatırlanan

 Ve son olarak da bir rakam daha ister senin için ister bizim için 63 bu sefer kitaba kendin bakmalısın :) dostça kalın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

YAŞLI AMCA

Yarı Steril Alan