Uzanmışım kumsala..


Didim..
Nuh tufanından beri tatil yaptığımız bu yer. Ne çok anı birikmiş. Bu sahil bu deniz bu kumlar. Hepsinde ayak izlerim var.


Yolda giderken bu yazıyla karşılaştık. Cumhuriyetin kazanıldığı topraklar.. İnsanın içi ürperir. Sonra ben istemsizce cümlenin içine daldım. Bu topraklarda Cumhuriyeti kazanmıştık. Fatih'in İstanbul'u fethinden sonraki en büyük kazancımız. Öylece ansızın tatil yolunda karşılayıverdi beni.


Fourquare takipçilerim iyi bilir :) Aydın'da mola verdiğimizde kurt gibi acıkmıştım nerede ne yesek diye o sıcakta oradan oraya dolandık durduk. Derken aklıma Foursquare geldi. Baktım herkes Can Pide'den bahsediyor oturalım dedik. Pide ve yayık ayran.. Yediğim en iyi pideydi. Durur muyum ben de hemen yorumlarımı girdim tabi ki :) ham ham ham diye :)Vardığımızda saat 5 gibiydi. Etrafda da pek kimseler yoktu. Bir seneden sonra denizle buluşmam çok romantik tabi :) Çekingen, ağır, ürkek :) Sonraki günler birbirinin aynı. Denize gir çık. Ama tek aksiyon denizanası saldırılarıydı. Tam yumurtlama dönemiymiş. Aslında üreme desek daha doğru çünkü kendilerinden bir yumru çıkıyor ve sonra bu minik beyinsiz ama vahşi hayvan kendini sulara bırakıyor. Masumca denizde yüzmeye çalışan insanları bulup kol bacak artık Allah ne verdiyse çarpıyor filan. Artık o kadar alışmıştım ki denizanası çarpınca ileride yüzen kardeşime Under Attack diye bağırarak uyarmaya başlamıştım. Denizi kaptırır mıyım? Asla! Onlar gitmek zorunda kaldı :)


Tatilin en güzel yanı bu değildir de nedir? Güneş, hafif bir esinti, esintiye takılı kalmış kahve kokusu ve kitaplar.. Bu tatilde Elif Şafak okumaya karar verdim. Ustam ve Ben adlı romanını almıştım. Roman Çota adlı bir fil ve Filbaz Cihan' nın başından geçenleri anlatıyor. Post modern romanların altın kuralı olan flashback tekniği ile başlıyor roman. Sarı/ sarhoş/ şair Selim'in oğlu Murad'ın kardeşlerini katletmesi ve tüm bu olan bitene şahitlik yapan filbazın kaseti geriye sarmasıyla roman kurgulanıyor. Zaman Osmanlı zamanı. Süleyman, Hürrem, Mihrimah, Rüstem filan derken aklınıza Muhteşem Yüzyıl gelmiyor değil..


Bakın sizi kimle tanıştıracağım! Kaplumbağa Kuki. Ona bu ismi verirken kabuğunun çikolatalı kurabiyeye benzemesinden esinlenmiştim :) Ailemizin en minik üyesi. Tam 7 yıldır birlikte yaşıyoruz. O bir kara kaplumbağası. Biz nereye gitsek o da bizimle.. Çayır çimen buldum mu hemen atıveriyorum onu dışarı. Tabi gözüm hep üstünde. Bir ısırık o yoncadan bi ısırık bu ota derken alıp başını gidiyor. Bi de hayatında kaplumbağa görmemiş meraklı kuşlar ve kedilerden korumak lazım onu. Bu yaz oldukça usluydu. Babam her yılki gibi onu sahile götürdü ve denize soktu. Tabi sonrasını tahmin edersiniz :) Koca bir kalabalık yoğun ilgi ve kuki'ye domatesler..


Kumdan katedral :) 
Ben masum masum kumdan şato yaptığımı düşünürken yanıma bir kadın yanaştı ve anlam veremediğim bir ilgiyle ne kadar değişik olmuş çok güzel bayıldım, tam bir katedral olmuş elinize sağlık gençler deyip gitti. Kadının başına güneş mi geçmişti, ben mimar mı olmuştum anlamadım :) 


İnsan tatilde kendini yenilemiyorsa ben de bir şey bilmiyorum. Birden şair kesilebiliyorsunuz mesela. Kalabalıktan uzaklaşmak ruha iyi geliyor. Dünyaya uzaydan bakmak gibi. Sonra oradaki yaşamları görüp hayret edebiliyorsunuz. Sizin istediğiniz hiçbir şeye sahip olmadan yaşayabiliyorlar ve daha mühimi mutlular.. Hani şöyle haberler vardır ya falanca yerdeki Doçent işinden istifa etti köyde yaşıyor, yok pastacı oldu.. Anlıyorsunuz aslında. Önceden insana lüks hatta şımarıkça gelen şeyler mantıklı gelmeye başlıyor. Size ağaç kökünde yaşayan  Mick Dodge olalım demiyorum ama kent yaşamını fazla abartmayalım diyorum. Tüm tatil süresi boyunca yalnızca 4 şarkı dinledim desem..
 Mabel Matiz -  Gel
                Ferhat Göçer- Yıllarım Gitti
                      Caner Karamukoğlu-Umrumda
         Lara Fabian- Je' TaimeYUVAYA DÖNÜŞ

Tatil yorgunluğu denen bir şey olduğuna yemin edebilirim.


Dönüş yolunda Yörük' te otlu gözleme yedik. Ördekleri izledik, bol bol çay içtik.


Ördekler ekmek peşinde koşa dursun ben size video paylaşımı hazırlayacağım :) Montaj işleri uzun sürebilir ama keyif alacağınızdan eminim. Böylece sadece blogger olarak kalmayıp vlogger'lığa da soyunmuş bulunuyorum.
:)
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

YAŞLI AMCA

Küçürek öykü

Yarı Steril Alan